Skarby wieków średnich w Stade

Wystawa czasowa „Skarby wieków średnich” zrealizowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne prezentowana jest obecnie w muzeum miasta Stade w Niemczech. Jest to 21-sza prezentacja wystawy. Pokazywały ją dotychczas muzea w Niemczech (Szlezwik, Paderborn, Halle, Brandenburg, Ratyzbona), w Norwegii (Borre), Irlandii i Irlandii Północnej (Waterford, Downpatrick, Ballymena, Derry, Coleraine) oraz w Polsce (Warszawa, Szczecin, Poznań, Biskupin, Opole, Wrocław, Kraków, Suwałki).

Wystawa gromadzi najpiękniejszą biżuterię wczesnośredniowieczną pochodzącą z kolekcji Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Zabytki przedstawiają różne style zdobnicze i typy ozdób. Są to unikalne wyroby o ogromnej wartości artystycznej wykonane z brązu, srebra, szkła, a także złota, kamieni półszlachetnych i bursztynu.

Na ekspozycji podziwiać można różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe, które kobiety mocowały do nakryć głowy. Odnaleźć można rozmaitego kształtu zawieszki od kolistych i półksiężycowatych po krzyżyki i enkolpiony (krzyże relikwiarzowe), dzwoneczki i wieszane na szyi miniaturowe toporki. Asortyment biżuterii uzupełniają bardzo ozdobne sprzączki do pasów oraz zapinki, które pełniły funkcję agraf i służyły do spinania okryć wierzchnich. Na ekspozycji osobne miejsce poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin.

Zabytki pochodzą z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Reprezentują stylistykę typową dla złotnictwa zachodnio- i wschodniosłowiańskiego, skandynawskiego i bałtyjskiego. Zostały znalezione w różnych regionach środkowej i wschodniej Europy – w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, na terenach zasiedlonych przez ludność słowiańską oraz bałtyjską.

You may also like...